8"-->8"-->8"-->8"--> 8"-->
Hoppa till innehåll

Ny forskningsartikel – om vårt samverkansprojekt

Mistra InfraMaint har drivit två projekt där svenska VA-organisationer genom att lära tillsammans har stärkt sin kapacitet inom tillgångsförvaltning. Nu har en vetenskaplig artikel publicerats som beskriver metoden och vad den kan leda till.

Emmanuel Okwori och Madelen Malm

Svensk VA-sektor står inför stora utmaningar, med åldrande infrastruktur, ökade krav på resiliens och begränsade resurser. Ett viktig verktyg som är en del av lösningen är strategisk tillgångsförvaltning, eller asset management, som skapar ett helhetsperspektiv över anläggningarnas livscykel och kopplar samman teknik, ekonomi och styrning.
Samtidigt är det svårt att omsätta asset management i praktiken – för att lyckas krävs både personal med rätt kompetens och att hela organisationen är delaktig.

Därför har Mistra InfraMaint under två perioder drivit projekt för samverkan på temat, under rubrikerna Planering av underhåll inom VA och Tillgångsförvaltning. Inom dessa samverkansprojekt har ett tiotal svenska VA-organisationer fått chansen att lära tillsammans, både av varandra och experter, samt utbyta erfarenheter och knyta kontakter.

Tillsammans har man testat och vidareutvecklat en praktiknära lärandemetod för att möta branschens dessa utmaningar. Nu publiceras en forskningsartikel i tidskriften H2Open Journal, som beskriver metoden och erfarenheter från projekten.

– Vi såg ett glapp mellan forskningsbaserad kunskap om strategisk tillgångsförvaltning och hur arbetet faktiskt bedrivs i kommuner och VA-organisationer. Många initiativ skapar värdefull kunskap och medvetenhet, men behöver kompletteras för att leda till varaktig förändring i organisationen. Därför ville vi dokumentera och analysera en konkret, fälttestad modell som fokuserar på lärande genom praktik, kollegialt utbyte och lokal tillämpning. Genom att skriva artikeln ville vi bidra med beskrivning av vår lärandemetod som andra organisationer och forskare kan dra nytta av, inte bara i Sverige utan även internationellt, säger en av artikelförfattarna Madelen Malm, projekteldare på RISE och kompetenskoordinator inom Mistra InfraMint, samt projektledare för Samverkansprojektet.

Vilka är de viktigaste slutsatserna i er artikel?

– En viktig slutsats är att implementering av asset management inte främst är ett tekniskt problem, utan ett organisatoriskt och lärandeproblem. Artikeln visar att ett praktiknära, stegvis och kollegialt lärande där deltagarna får arbeta med sina egna verkliga utmaningar i en trygg “sandlådemiljö” kan hjälpa organisationer att gå från spridda aktiviteter till en mer strategisk tillämpning av asset management, säger Madelen Malm.

– Vi identifierar sex förstärkande mekanismer, bland annat vikten av psykologisk trygghet, erfarenhetsutbyte mellan kommuner och konkreta exempel som “förankrar” abstrakta begrepp. Det vi vill att läsaren ska ta med sig är att det går att operationalisera asset management även under verkliga begränsningar men att det kräver långsiktighet, gemensamt språk och strukturer för kontinuerligt lärande, säger Emmanuel Okwori, artikelförfattare och forskare på RISE och inom Mistra Infra Maint.

”Att publiceras i en vetenskaplig tidskrift innebär att vi når både forskare och praktiker internationellt”

 

Samverkansprojekten inom Mista InfraMaint har varit ett framgångsrikt arbetssätt, och under 2026 kommer även ett projekt inom gata/väg att startas upp. Att ett praktiskt och verksamhetsnära sätt att arbeta beskrivs i en akademisk artikel, kan hjälpa till att sprida och utveckla metoden – för ännu mer samverkan mellan forskning och praktik.

– Att publiceras i en vetenskaplig tidskrift innebär att arbetet har genomgått oberoende granskning och därmed håller en viss kvalitet och trovärdighet. Det gör att vi når både forskare och kvalificerade praktiker internationellt, inte bara inom VA-sektorn utan även inom infrastrukturförvaltning och organisationsutveckling. För framtida samverkansprojekt skapar det legitimitet och synlighet. Det gör också att resultaten kan användas som referens och vidareutvecklas i nya studier, utbildningar och praktiska tillämpningar. På så sätt blir artikeln inte ett slut, utan en plattform för fortsatt samverkan mellan forskning och praktik, säger Emmanuel Okwori.

 
Läs mer om lärdomar och erfarenheter från Samverkansprojektet här 
Samverkansprojektet drivs inom vårt projekt 3C Kapacitetsbyggande inom infrastrukturunderhåll, läs mer om det här

8"-->8"-->8"-->